Diferența dintre indicatorul Stop și cedează trecerea. Șoferii care nu cunosc regulile rămân fără permis
![Diferența dintre indicatorul Stop și cedează trecerea. Șoferii care nu cunosc regulile rămân fără permis](https://ziaruldecalafat.ro/uploads/images/2024/01/image_750x_65b898d08b167.jpg)
Diferența majoră între cele două semne constă în obligația impusă de indicatorul de Oprire (STOP), care cere oprirea totală a mașinii până când prioritatea este acordată și este sigură continuarea deplasării.
În cazul semnului "Cedează trecerea", șoferii sunt obligați doar să acorde prioritate, fără a fi necesară oprirea completă a vehiculului.
Într-o situație în care un șofer întâlnește semnul Stop și altul semnul Cedează, ambele semne sunt considerate "egale" conform legii, aplicându-se regula priorității de dreapta.
Sancțiunile pentru nerespectarea semnului Stop pot ajunge la 4 puncte de amendă, în timp ce neacordarea priorității poate atrage 5 puncte de amendă și suspendarea permisului pentru 30 de zile.
În cazul unui accident cauzat de nerespectarea priorității, sancțiunile pot crește la 6-8 puncte de amendă și suspendarea dreptului de a conduce pentru 60 de zile.