La propunerea PSD Calafat au scazut impozitele pentru persoanele juridice
![La propunerea PSD Calafat au scazut impozitele pentru persoanele juridice](https://ziaruldecalafat.ro/uploads/images/2021/12/image_750x_61c1d13e505a2.jpg)
La propunerea PSD Calafat impozitul la persoanele juridice a scazut iar pentru persoanele fizice nu s-a majorat pentru ca in cazul acestora nu se pot reduce . Propunerea PSD a fost votata atat de catre consilierii PMP cat si de cei ai PNL .
Astfel de acum inainte si persoanele juridice care platesc impozitele la inceputul anului pot beneficia de scutirea de 10% dar mai important procentul pentru care se calculeaza impozitul la cladirile nerezidentiale a scazut semnificativ reducand o povara fiscala importanta pentru mediul de afaceri . De asemenea astfel de masuri fiscale sunt singurele argumente pentru atragerea de investitori avand in vedere ca pozitionarea geografica se dovedeste a fi un dezavantaj . Sustinerea oamenilor de afaceri locali si atragerea altora este singura sansa de a salva orasul care traieste sub o imensa povara bugetara .