Home / Sport / turneu international de sah la Calafat

turneu international de sah la Calafat

Municipiul Calafat a fost weekendul acesta oraş gazdă pentru turneul internaţional de şah “Cupa Independenţei”, organizat în comun de Patronatul Local al Întreprinderilor Mici şi Mijlocii (PLIMM) Calafat şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Dolj.
Participanţilor locali dar şi naţionali li s-au alăturat numeroşi şahişti din Bulgaria şi Serbia, medaliaţi în numeroase campionate atât naţionale cât şi internaţionale. Valoarea premiilor acordate a fost de 1.530 euro, cărora li s-au adăugat cupa, medalie şi diplomă în funcţie de premiul obţinut.
Clasamentul final a fost următorul: Danov Radi, Bulgaria (locul 1); Mishev Luybomir, Bulgaria ( locul 2); Arandjelovic Aleksandar, Serbia (locul 3); Hristodorescu Daniel, România (locul 4); Todorov Ivallo, Bulgaria (locul 5); Brzanu Iulian, România (locul 6); Hristov Gheorghi, Bulgaria (locul 7); Zlatanovic Zoran, Serbia (locul 8); Serafimov Dimităr, Bulgaria (locul 9); Vişan Alin lonel, România (locul 10), plus alte premii pe diverse categorii.
Competiţia a fost una aprigă în faţa tablei cu 64 de pătrate, iar evenimentul în sine a fost unul de succes, apreciat ca atare de toţi cei prezenţi.indiscret.roth_art_4473